Wstęp.

Hajnówka - Karlino. Wieloletnie okresy życia w obu tych miastach, własne obserwacje podczas licznych podróży po Polsce i (oczywiście!) codzienne komunikaty meteorologiczne "odruchowo" skłaniają do porównań odmiennych zjawisk przyrodniczych, równolegle zachodzących na różnych obszarach naszego kraju. Takie porównania prowadzą wprost do stwierdzenia, że Polska jest po prostu piękna - mamy wszystko za wyjątkiem czynnych wulkanów, wiecznej zmarzliny, gór lodowych i bezmiaru oceanu. Tyle tylko, że w miniaturze, proporcjonalnie do wielkości naszego państwa :).

Wiosna 2014 Na obrzeżach lasu

 

 

Wiosna 2014 Białogard-Ulica-1-Maja

 

 

Lato 2005 

 

 

Jesień

 

 

Zima

 

 

Pory Roku.

Jadąc w okresie przedwiośnia z Karlina na południowo-zachodnie tereny Polski, trudno jest nie zauważyć w okolicach Wrocławia i Jeleniej Góry dwu- lub nawet trzytygodniowej różnicy w wegetacji przydrożnych drzew, krzewów i upraw. Gdy na południowym zachodzie pękają mocno nabrzmiałe pąki, ich karlińskie odpowiedniki śpią jeszcze snem głębokim.

Na wschodzie, w odległej o 700 km Hajnówce trafić można w tym samym czasie na współistnienie obu pór roku - jeszcze zimy i już wiosny. Na dobrze nasłonecznionych obrzeżach Puszczy Białowieskiej wszędobylskie błękitne przylaszczki, w głębi resztki zlodowaciałego śniegu i sporadyczne, kwitnące krzewiny trującego dla człowieka wawrzynka wilczełyko. Kiedyś, bardzo dawno temu, "popełniłem w tej sprawie" rymowankę:

MARZEC

Gdy zbliża się WIOSNA – ON podąża przodem

Za dnia śniegi roztapia, w nocy skuwa lodem

Wiatrem suszy pola, potem deszczem zrasza

Gdy rozpędzi chmury ...na spacer zaprasza.

Wiosna.

Gdy Wiosna wreszcie dociera, wszystko i wszędzie pięknieje, nabiera ogromnego rozpędu. W Karlinie, pod naporem spowalniających wiatrów północno-zachodnich dzieje się to powoli, w Hajnówce krótko, niemalże gwałtownie. W każdym miejscu, w którym wiosenne zmiany są zawsze wyraźne, dzieje się tak wiele, że i dla mnie - pospolitego zjadacza chleba, owładniętego manią dokumentowania wszystkiego co mija, nastaje okres wzmożonej aktywności. Więc działam - KU CHWALE OJCZYZNY i ...własnej :) :).

Materiały foto-wideo, tytułami odniesione do kolejnych pór roku, przygotowałem tylko dla miasta Karlino i rzeki Parsęta. W przypadku Wiosny są to:

Karlino 4 Pory Roku WIOSNA / Parsęta w kwietniu  /  Parsęta w maju  /  Parsęta w czerwcu / Zachodniopomorskie Rzepaki 2013 /

(W/w materiały należałoby znacząco skrócić i ulepszyć - niestety, zrobić tego raczej nie zdążę :( )

Lato.

Powrót do menu

Jesień.

Powrót do menu

Zima.

Powrót do menu

Powrót do menu

Wiosna

Lato

Zima

Jesień